Upes ātruma noteikšana

Sagatavošanās un vienkāršākā versija:

Bērni peldina upē dažādus objektus (lapas, nokaltušus zarus, čiekurus) un vēro šo procesu. Ja upīte ir sekla, varat tajā iebrist. Jautājiet bērniem, kāpēc priekšmeti peld projām. Ja čiekurs nonāk upes malā vai līkumā, tas apstājas. Jautājiet – kāpēc? Pārrunājiet, uz kurieni jūsu upe tek, mājās varat aplūkot upi kartē.

Varat atgriezties pie upes vējainā dienā un paskatīties, kas notiek ar lapām, čiekuriem un miziņām. Varbūt tās stāv uz vietas? Kāpēc?

Sarežģītāka versija (noskatīta Bristoles parkā bērnu mācību stundas laikā)

Nepieciešamie materiāli:

Mērlenta vai noteikta garuma iepriekš sagatavotas auklas, laika mērs (hronometrs vai telefons ar šādu funkciju). Pierakstu blociņš un rakstāmais. Vismaz divi cilvēki, ērtāk ir tad, ja būsiet trīs. Zari , čiekuri, koka miza vai korķis – kaut kas ekoloģisks, ko var palaist ūdenī peldus.

Veicamās darbības:

1. Izdomājiet, kur visērtāk upē palaist peldošo objektu. Upei šajā posmā vēlams būt taisnai.
2. Nomēriet 10 metrus (vai citu attālumu, ja vēlaties vairāk domāt un rēķināt). Iepriekš varat sagatavot noteikta garuma striķīšus, tos novietojot taisni gar upi, skaidri iezīmējot distances sākumu un beigas.
3. Sadaliet lomas – viens no dalībniekiem upē palaiž objektu un dod signālus par noteikto robežu šķērsošanu sākumā un beigās, otrs uzņem laiku.
4. Vienojieties par signālu, kā tiek dots starts vai fiksēts finišs.
5. Sagatavojiet peldināmos objektus un sāciet.
6. Pierakstiet rezultātus.
7. Mainieties lomām.

Eksperiments jāveic vairākas reizes, ļaujot straumei nest dažādus viegli ieraugāmus objektus. Iespējams palielināt vai samazināt attālumu, kas čiekuram vai sprungulim jāveic. Variet atzīmēt un mērīt peldēšanas laiku, piemēram, 10m un 11 m distancē

Kad rezultāti iegūti, varat papildus nodoties domāšanai un rēķināšanai. Lai gan ņemiet vērā, ka dažiem bērniem pietiks ar mērīšanu.

Izstāstiet, ka upes straumes ātrumu var mērīt metros, kas veikti noteiktās sekundēs.
Ļaujiet bērniem izdomāt, kāds ir upes ātrums.