Ja izvēlaties ar bērnu mājās rakstīt, jums jāatceras – sistemātiski norādot uz kļūdām, vēlme rakstīt ātri vien pāriet un visu vasaru var tā arī neatgriezties. Tāpēc ir jāsaprot, kāds ir rakstīšanas mērķis – izklāstīt domu rakstveidā vai trenēt pareizrakstību.
Pastkartes
Dosieties ceļojumā? Rakstiet pastkartes draugiem un radiem no vietām, ko aplūkojāt! Pērciet vairākas pastkartes, lai šo uzdevumu veiktu vairāki cilvēki vienlaikus. Rakstiet kolektīvus vēstījumus. Bērns kā sociāla būtne pieņem grupas uzvedību un rīkojas līdzīgi.
Vēstules, ielūgumi, apsveikumi
Palūdziet citiem vecākiem bērnu adreses un pārlūkojiet vasaras jubilāru sarakstu. Izvietojiet atgādnes kalendārā un radiet apsveikumus ar laba vēlējumiem.
Jocīgie dzejoļi
Dzejoļus var sacerēt un pierakstīt, spēlējot spēli. Katrs dalībnieks paņem vienu A4 lapu un rakstāmo. Uzraksta pirmo rindiņu un padod pa apli nākamajam dalībniekam. Nākamais dalībnieks uzraksta dzejoļa turpinājumu, augšējo rindiņu noloka, lai redzama paliek tikai viņa paša rakstītā rindiņa. Visas lapas tiek padotas pa apli tālāk. Visi turpina rakstīšanu, līdz uz lapām vairs nav vietas. Tad nu dzejoļi tiek atlocīti un izlasīti.
Iepirkumu saraksti
Daži bērni nevēlas rakstīt, tāpēc, ja iešana uz veikalu sagādā prieku, iepirkuma saraksta veidošana un pierakstīšana var būt laba rakstīšanas alternatīva. Papildus varat trenēt darba atmiņu – nosaukt visu sarakstā uzrakstīto, nosaukt visu pēc kārtas, nosaukt visu no otras puses. Veikalā mēģiniet sarakstu izmantot vien tad, kad pašiem šķiet – viss vajadzīgais jau atrodas groziņā.
Receptes
Tie bērni, kas ar prieku darbojas virtuvē, labprāt izdomā savas receptes. Piemēram, savieno sadrupinātus cepumus ar jogurtu un ogām. Aiciniet bērnus pierakstīt izdomāto ģimenes vai bērna recepšu grāmatā.
Mīklas
Šoreiz runa ir par minamajām mīklām. Varat iekārtot ģimenes izdomāto vasaras mīklu krājumu. Lietainos vakaros izdomājiet mīklas un labākās pierakstiet uz papīra lapiņām. Ziemā varēsiet kopā ar ciemiņiem lasīt un minēt. Daļai bērnu, lai domātu mīklas, nepieciešamas atgādnes – jautājumi, uz kuriem bērnam jāsniedz atbildes.
Dienasgrāmata
Vasarā vai ierobežotākā laika periodā (atvaļinājums, ceļojums) varat iekārtot dienasgrāmatu, kur aprakstīt notikušo. Ja jūsu bērns ir sākumskolas vecumā, jāraksta ir visiem ģimenes locekļiem, tikai tā iespējams demonstrēt, ka rakstīšana ir interesanta.
Dažiem bērniem patīk pārlasīt uzrakstīto, aplūkot rokrakstus. Citi grib pievienot aprakstam zīmējumus. Ļaujiet dienasgrāmatai iegūt formu, kas iepriecina bērnu.
Varat veidot tematiskās dienasgrāmatas, piemēram, makšķernieka piezīmes. Nerakstošie ģimenes locekļi var diktēt savu versiju par dienas notikumiem, kādam no lielākajiem tad jākļūst par rakstvedi.